Pałac

Zespół pałacowo-parkowy w Pstrokoniach zlokalizowany jest w przepięknej miejscowości Pstrokonie, w gminie Zapolice, w województwie łódzkim, na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki.

Do Państwa dyspozycji oprócz 7-o hektarowego Parku, przytulnych pokoi w Pałacu dla ponad 20 osób, jest również Sala Piwniczna z kominkiem, miejsce na ognisko i plac zabaw dla dzieci. Ogromną radość i specyficzny mikroklimat wnoszą dwa duże stawy, idealne do sesji zdjęciowych czy też przejażdżek kajakiem lub łódką.

Sąsiadująca z pałacem rzeka, urokliwie położone wsie i ciekawe szlaki krajoznawcze sprzyjają wypoczynkowi i turystyce w regionie. Urozmaicona rzeźba terenu, plaże nad rzeką, rozległe lasy i pola, liczne zabytki zachęcają do przejażdżek konnych oraz długich pieszych i rowerowych wycieczek oznaczonymi szlakami i drogami leśnymi. Spływy kajakowe oraz loty paralotnią to dodatkowe atrakcje, które oferuje region.

Zabytkowy Pałac powstał w XIX wieku około 1820 roku – dzisiaj liczy sobie 193 lata. Dzisiaj pałac razem z otaczającym go parkiem, ze względu na swoje walory kompozycyjne, historyczne i dendrologiczne stanowi jeden z cenniejszych obiektów Parku Krajobrazowego.

Do dziś zachowało się wiele sędziwych drzew będących osnową założenia takich jak dęby, klony, jesiony, modrzewie, buki  czy platany. Przy wjeździe do parku uwagę przykuwają dwa dęby o średnicy  500 i 350 cm będące Pomnikami Przyrody. Całość  stanowi niezwykle cenne świadectwo historii. .

Pałac Pstrokonie jest miejscem stworzonym dla ludzi z pasją. Obdarza swoją gościnnością, bogactwem natury i niepowtarzalnym klimatem. Idealne na niezwykłe spotkania, gdzie liczy się coś więcej.

Historia pałacu

Historia Pałacu w Pstrokoniach sięga prawie 200 letniej tradycji. Budynek powstał w 1820 roku.
Choć zastaliśmy go w podupadającym stanie, dzisiaj, dzięki wytrwałości, poświęceniu i sercu włożonemu w pracę od ponad dziesięciu lat, Pałac i Park odzyskał swoją świetność. W parku dzisiaj możemy podziwiać zabytkowy drzewostan, dwa piękne stawy i dzięki bliskości rzeki delektować się specyficznym mikroklimatem miejsca.